Retslægerådets medlemmer

Professor Bent Ottesen, Rigshospitalet, formand (1.12.2017 til 30.11.2023)

Klinikchef, overlæge, ph.d. Mette Brandt-Christensen, Psykiatrisk Center Sct. Hans / Retspsykiatrisk Center Glostrup, næstformand (1.3.2016 til 28.2.2022). Orlov i perioden fra 1.09.2018 til 1.12.2018. 

Professor Annie Vesterby, Retsmedicinsk Institut, Aarhus, næstformand (1.9.2017 til 31.8.2023)

Klinikchef, dr.med. Raben Rosenberg, Region Hovedstadens Psykiatri (1.8.2018 til 31.7.2024)

Overlæge Henrik Steen Andersen, Rigshospitalet (1.7.2017 til 30.6.2023). Fungerende næstformand i perioden 1.09.2018 til 1.12.2018.

Overlæge Jens Lund, Aalborg Psykiatriske Sygehus (1.11.2015 til 31.10.2021). Fungerende næstfomand i perioden 1.09.2018 til 1.12.2018.

Professor Torben V. Schroeder, Rigshospitalet (1.11.2015 til 31.10.2021)

Professor Troels Staehelin Jensen, Aathus Universitetshospital (1.11.2015 til 31.10.2021)

Professor Poul Videbech, Retspsykiatrisk Center Glostrup (1.5.2013-30.4.2019)

Professor Søren Jacobsen, Rigshospitalet (1.1.2015-31.12.2020)

Overlæge Camilla Bock, Retspsykiatrien Slagelse (1. juli 2017 -den 30. juni 2023)

 

Retslægerådet |Toldboden 2, 2. sal | 8800 Viborg | Tlf.: 33 92 33 34